Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan Zülfikar İstek ve Havva Girişken kardeşler, Kocarlı ilçesi Cincin Mahallesinde bulunan 10 dönümlük tarlada doğal ortamda tavuk çiftliği kurdu. Çiftlikte tavukları ot, papatya ve farklı çiçeklerle besleyen mühendis kardeşler, organik yumurta üretimi yapılıyor.
Üç yıl önce hobi olarak evlerinin bahçesinde farklı cins ve renkten tavuk üretme isteğiyle başlayan serüven, altı ay önce ziraat mühendisi kardeşler bu hobiyi mesleğe dönüştürmeye karar verdi. Bunun üzerine Aydın’ın Koçarlı İlçesindeki evlerinin bahçesinde kurdukları küçük çiftlikte kuluçkadan ürettikleri 500 civcivi Cincin Köyündeki çiftlikte tavuk olarak büyütmeye başladılar. Yaklaşık on dönümlük alanda doğal yöntemlerle beslenen tavuklar, günlük 400 yumurta üretiyor.
Bahçede gündüzleri gün ışığında ve otlarla beslenen tavukların doğal yumurtalar yumurtladıklarını ifade eden Havva Girişken, “Bizim yakın çevremiz dostlarımızla bunu paylaşıyoruz. Şu an beş yüz yumurtlayan tavuğumuz var. Bunların yumurtalarını günlük olarak aynı gün içinde henüz gün bitmeden tüketicilerle buluşturuyoruz. Günde yaklaşık dört yüz yumurta elde ediyoruz. Bu yumurtayı da yumurta severlerle paylaşıyoruz. Tavuklarımızın bize günlük sürpriz yumurtaları her gün gün içerisinde en az on beş yirmi yumurtası çift sarılı olarak yapılıyor. Yumurtalarımızın boyutunda her hangi bir eş değerlik sağlamamız mümkün değil. Kimi çok küçük kimi bu boyutlara da olaşabiliyor çünkü bunlar için doğal bir seleksiyonda yaşadıkları için doğal bir ortamda yaşadıkları için yumurta boyutlarını kendileri ayarlıyorlar. Buna her hangi bir müdahalemiz yok” dedi.